Krisma – Fido (Polish review)

To teraz coś z wykopu apenińskiego buciora Made In Italy. Chyba jeden z najpopularniejszych duetów włoskiej sceny New – Wave, który rozpoczął działalność w roku 1976. W składzie znajdują się Maurizio Arcieri oraz Christina Moser, a nazwa, którą sobie obrali to Chrisma.

Pierwsze nagrania to współpraca z producentem Nico Papathanassiou oraz jego bratem – instrumentalistą znanym jako Vangelis. W roku 1977 został wydany ich pierwszy album ,,Chinese Restaurant” a singel ,,Lola” (znany także słuchaczom Trójki) wbił się nawet do Top 10.
W roku 1979 duet Chrisma wydał płytę ,,Hibernation” – kiedyś ją słyszałem i cholernie mi przypadła do słuchu, niestety teraz ciężko ją dostać i będę musiał konkretniej porozglądać się po sklepach wysyłkowych .
Wiem, że dostępne są wersje vinylowe na ebay, lecz brak u mnie sprzętu odtwarzającego czarne (przeważnie:)) krążki, powoduje, że zastanawiam się o zakupieniu ,,patefonu”.

Kontynuując skróconą biografię, bowiem grupa jest ,,first-time” na blogu – wspomnę, że Hibernation także został nagrany przy współpracy z Vangelisem.
W roku 1980 Chrisma zmienia oficjalnie nazwę na Krisma i angażuje grającego na syntezatorze słynnego obecnie Hansa Zimmera do nagrań trzeciego albumu ,,Cathode Mamma“. Czwartą płytą w dyskografii jest Clandestine Anticipation z 1982 roku, w międzyczasie wyszła także składanka ,,Chrisma” ze znanymi nagraniami duetu.

Krisma – Heroes of the sea – From Fido (aka Nothing to do with the dog, 1983)

Doszliśmy w końcu do roku 1983, z którego pochodzi album Fido (znanym także jako Nothing To Do With The Dog) i mi podoba się album średnio. Tak porównując go do Hibernation, to jest naprawdę mało imponujący. Może dlatego, że nagrania nie są już ,,vangelisowoklimatyczne” , a w większości skierowane do zwykłego zjadacza danceowego popu. Może to zasługa dżwięku wydobytego – jak zapewnia sam Maurizio Arcieri na oficjalnej stronie zespołu – z Casio MT 65, które po latach często potrafi wpłynąć drażniąco na słuchacza.


Mimo wszelkich wstawek dżwiękowych, które na swoje czasy były szalenie nowatorskie, obecnie niestety dość blado wypadają.
Nagrania, które wyróżniam to : Eye To Eye oraz Find A Friend (nagranie do złudzenia przypomina dokonania braci Mael z grupy Sparks), oraz instrumentalny Heroes Of The Sea.

Nothing To Do With The Dog
I’m Not In Love
I Must Know Your Name
Girls Drumming
Eye To Eye
Boys Drumming
Carefully
Find A Friend
Heroes Of The Sea
Everybody Drumming

RObert POland

Rispondi

Inserisci i tuoi dati qui sotto o clicca su un'icona per effettuare l'accesso:

Logo di WordPress.com

Stai commentando usando il tuo account WordPress.com. Chiudi sessione /  Modifica )

Google photo

Stai commentando usando il tuo account Google. Chiudi sessione /  Modifica )

Foto Twitter

Stai commentando usando il tuo account Twitter. Chiudi sessione /  Modifica )

Foto di Facebook

Stai commentando usando il tuo account Facebook. Chiudi sessione /  Modifica )

Connessione a %s...

Crea un sito o un blog gratuito su WordPress.com.

Su ↑

Crea il tuo sito web con WordPress.com
Crea il tuo sito
%d blogger hanno fatto clic su Mi Piace per questo: